Čaj o páté aneb pravý anglický čaj

O dávné tradici Angličanů sednout si na čaj přesně v pět hodin slyšel asi kdekdo. Ale už jen málo lidí ví něco více o této tradici a ještě méně lidí umí připravit klasický anglický čaj s mlékem. Pojďme se podívat do odpoledních hodin v Anglii.afternoon-tea-at-gibson-the-yacht

Nejprve něco s z historie. Anglie obchodovala s Čínou a Indií již od středověku. Angličané nakupovali čaj od Číňanů. Velice si ho oblíbili, takže si založili vlastní kolonii v Indii. Ještě před Angličany tu byli jiní zájemci, kteří přijímali od obchodníků čaj ve velkém – Holanďané a Portugalci. Holanďané roku 1610 přivezli čaj do Evropy. Mezi Brity se dostal v 50. letech 17. století, když se vařejně začal prodávat v londýnské Garwayově kavárně. První obchod s čajem si otevřel T. Twining roku 1717, a tak si lidé mohli začít čaj připravovat doma. Roku 1826 se začal prodávat čaj balený.

Tradičně Britové nejvíce čaje vypili odpoledne. Heslo čaj o páté se postupem času rozšířilo do celého světa. Traduje se, že všeho zanechali, těsně před pátou zalili čaj a pak minimálně půl hodiny relaxovali a pili dokonalý nápoj.

Nyní je to už formalita. Je asi jasné, že vzhledem k dnešním pracovním dobám všeho zanechat není možné. Historicky totiž takto lidé vyplňovali volný čas při čekání na večeři. Do konce 20. století se snažili tuto dávnou tradici podpořit alespoň zaměstnáním brigádnic, které se jmenovaly ,,tea lady‘‘. Podniky ve správný čas zásobovaly zaměstnance čajem, aby si alespoň v práci mohli čaj vychutnat.
146269_800x600Pokud jedete do Anglie a přejete si prožít zážitek s pravým čajem o páté, zastavte se na čaj v Devonu. Zde je tato tradice dodnes, alespoň pro turisty, dodržována. Tedy až na malou výjimku, protože čaj dostanete až o šesté. Třeba vám to vynahradí zákusek, který je k objednanému čaji samozřejmostí.

Teď k samotnému anglickému čaji. Víte jak ho připravit? Nejdříve si nachystejte suroviny. Budete potřebovat: konvičku na čaj a určité množství šálků, mléko nebo smetanu, černý čaj a cukr. Výhodou je vlastnit konvičku na mléko a mističku na cukr.
1023_800x600Vodu přiveďte k varu. Do nádoby dejte nejlépe dvakrát více vody, než použijete na samotný čaj. Vařící vodu nalije do čajové konvičky i šálku, abyste předehřáli nádobí, vyberte pokud možno porcelánové. Čaj pak vydrží déle teplý. Ve zbytku vody vylouhujte černý čaj. Na každý šálek dejte do nádoby lžičku směsi. Čaj nechte louhovat maximálně pět minut. Ve volném čase ohřejte mléko. To nikdy nepřivádějte až k varu, stačí ho zahřát. K tomuto čaji se obvykle chystají cukrové kostky, pokud je doma nemáte, postačí vám cukr krystal. Nyní už máme všechny suroviny připravené. Hotový čaj nalijeme do konvice. Do šálku nejprve nakapejte smetanu nebo mléko, až poté dolijte čajem. Pokud pijete tento čaj poprvé, dejte si pozor, abyste to s bílkovinami nepřehnali. Nezvyk vám může způsobit bolest břicha. Mléka se do šálku lije kolem jednoho centimetru, do velkého šálku nalijte klidně centimetry dva. Toto množství bohatě postačí na výbornou smetanovou, lehce vanilkovou chuť, která nahradí původní hořkost a celkový požitek čaje zjemní. Cukr přidejte podle libosti. A pozor na citron, ten s mlékem nikdy nekombinujte. Čaj pijte nejlépe až deset minut po přidání přísad, které se za tu dobu do sebe dokonale vstřebají.

V České republice je oblíbený takzvaný English Breakfast. Je to těžký, zemitý a sytý čaj, který je určený k dochucení mlékem nebo smetanou. Jak už z názvu můžete vyčíst, oblíbený je hlavně ke snídani.

Čaj obsahuje kolem 200 látek, které působí poztivně na zdraví člověka. Britové vypijí denně kolem šesti šálků. Jak jste na tom s pitím čaje vy?

Čaj English Breakfast najdete zde.

logo-300x61

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*