Jak na klíště?

Blíží se podzim, klíšťata budou postupně přibývat. Proto si pozorně pročtěte rady a odpovědi na otázky, abyste byli k boji proti klíšťatům připraveni.

Kde se klíště nejčastěji vyskytuje?

Nejčastějším místem výskytu klíšťat jsou listnaté a smíšené lesy. Můžou se nacházet i ve větších parcích a to hlavně za deště. Klíšťata potřebují k životu velké seskupení porostu a dostatečnou vlhkost.

Na co a na koho se klíště přisává?

Bílé oblečení v lese možná ušpiníte, ale máte s ním napůl vyhráno v boji proti klíštěti. Tomu totiž trvá, než najde cestu k místu na pokožce, kde se přisaje. Budete mít tak dostatek času na jeho nalezení. Pokud zvolíte oblečení tmavé, vyberte kluzkou látku. Parazit se na ni nemá šanci udržet, sklouzne a k pokožce se nedostane.

Jak se chránit?

Snadnou ochranou je repelent. Vybírejte však ty, které jsou přímo na klíšťata. Pokud máte repelent pouze na komáry, použijte dvojnásobnou dávku a na klíště prostředek zapůsobí také. Není třeba nanášet repelent vysoko, klíště se do větší výšky než nad vaše kolena nedostane. Pokud jste v přírodě hodně dlouhou dobu, musíte nanášení repelentu zopakovat. Doba jeho působení je různá, obvykle vydrží cca 3 hodiny. Nebude od věci, když občas tělo zkontrolujete nebo vyklepete preventivně oblečení. Pokud nemáte repelent, zkuste něco přírodního, například eukalyptový olej.

Jak si pomoci, když nás klíště stejně dostane?

Je vám asi jasné, že čím déle klíště saje, tím více zanáší do těla škodlivých bakterií a virů. Bakterií boreliózy se tělo nakazí nejdříve po 12 hodinách, virovou encefalitidou však už za jednu hodinu. Dobrou ochranou v tomto případě je očkování, nezabrání sice napadení klíštěte, ale ochrání vás proti zákeřné nemoci. V každém případě je třeba co nejrychleji kl583_800x600 2íště zneškodnit a vyjmout.

Jak parazita odstranit?

Důležitá je dezinfekce místa. Klíště se nejčastěji vyjímá obyčejnou nebo speciální pinzetou. Vytahujte kýváním či vikláním. Velmi vám můžou pomoci znehybňující přípravky jako je například Klíšťák Ixoderm. Po jeho nanesení dojde k okamžitému zneschopnění klíštěte. Klíště nestihne ani vyvolat obrannou reakci, tj. zvýšené slinění či zvracení. Při vytahování se nedoporučuje s klíštětem točit, jelikož se může utrhnout jeho přední část. Při rozpůlení klíštěte se pak v těle obvykle vytvoří zánět. Ten by měl ale za pár dní zmizet. Pokud se tak nestane, je důležité vyhledat lékařskou pomoc.

Tak už jste na klíště připraveni i vy?

Přípravek Klíšťák Ixoderm najdete zde.

logo-300x61

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*