Lars Kepler – Hypnotizér

Za pseudonym Lars Kepler se za účelem tajemna skryla známá manželská dvojice Alexandr Ahndoril a Alexandra Coelho Ahndorilová. Tito švédští spisovatelé, zaměřující se na kriminální románovou tvorbu, chtěli zmást čtenáře neznámým jménem, a tak se rozhodli vydat některé romány pod tímto pseudonymem. Jejich pravá tvář však byla velmi brzy odhalena. Nyní pod ním vydávají všechna díla s detektivní zápletkou. Inspiraci k právě tomuto fiktivnímu jménu jim dal Stieg Larsson, který si dlouho držel post druhého nejprodávanějšího autora beletrie a kterému se chtěla autorská dvojice přiblížit. Ahndorilovi už společně vydali pět románů.

Hypnotisoren i regi av Lasse HallstromPrvní kniha je právě Hypnotizér. Vyšla v roce 2009. Vypráví příběh o bývalém psychiatrovi Eriku Mariu Barkovi, uznávanému odborníkovi na hypnózu, který pomocí ní léčil různá lidská traumata. Toto zaměření opustil přibližně před deseti lety a hlavně kvůli rodinným důvodům si slíbil, že už se k němu nikdy nevrátí. Jedné prosincové chladné noci mu ale volá detektiv, který ho prosí o pomoc. Do stockholmské nemocnice totiž právě přivezli náctiletého chlapce Josefa Eka, který jako jediný přežil brutální napadení své rodiny neznámým pachatelem. Ten zavraždil jeho rodiče a mladší sestru. Jeho starší se sestra byla pravděpodobně unesena. Doufají, že díky pomoci hypnotizéra Erika se dozví, co přesně malý chlapec viděl a kde je jeho sestra. Erik však práci s malým Josefem, který je stále v kritickém stavu, odmítá. Žádost policisty o pomoc v něm totiž probudila vzpomínky na jeho bolestnou minulost. Nakonec se nechá přemluvit a dává se do práce. Snaží se odhalit podrobnosti vraždění již zmíněné zrůdné bestie. To mu však ztíží nečekané události. Erikovi totiž zmizí syn. Nyní se musí nechat pohltit svou minulostí, pohybovat se na hranici normálnosti a vrátit se v čase, aby ho zachránil.

Kniha se dočkala i filmového zpracování. Režie se ujala poměrně známá osoba švédské kinematografie – Lasse Hallström. Dnes je thriller nadabován do více něž 30 jazyků. Byl částečně točen i v České republice, konkrétně filmaři nejvíce využívali pražské filmové studio Barrandov. Film byl Švédským filmovým institutem vybrán jako švédský kandidát na Oscara. V této soutěži bohužel neuspěl, ale získal například ocenění Zlatá mušle pro nejlepší film, které si odnesl samotný režisér.101209_800x600

Tento neuvěřitelný příběh s mnohými zápletkami a zvraty je hodnocen jako další skvělý gól švédské literatury. A to nejen díky dokonale propracované psychologii postav, která vás donutí jak s hrdiny soucítit, tak je i nenávidět, ale také díky nepopsatelné atmosféře. Velkým plusem příběhu je i to, že ačkoliv děj je opravdu spletitý a řeší více hlavních témat, tak autor postupně vše, dokonce to nevysvětlitelné, do každičkého detailu objasní.

V České republice získala kniha roku 2010 ocenění s názvem Cena Český Bestseller – Překladová beletrie pro dospělé. Pokud se dáte do čtení, musíte počítat s tím, že přes 500 stran budete nuceni přečíst jedním dechem. Kniha byla sepsána svižným stylem a je napínavá od začátku až od úplného konce.

A pokud jste knižní drama Hypnotizér už přečetli, tak neváhejte a pořiďte si další román. Zkuste jiná oblíbená díla jako jsou Paganiniho smlouva nebo Písečný muž. Všech pět románů, tedy včetně Svědkyně ohně a Stalkera, jsou také k mání v audio verzi.

Knihu Hypnotizér najdete zde.

logo-300x61

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*