Není víno jako víno

Vinařství má v České republice dlouholetou tradici. Supermarkety zásobují stovky různých výrobců, a to nejen těch českých, ale i zahraničních. Možností výběru máme téměř nekonečně. Jak tedy mezi takovým množstvím vybrat kvalitní láhev za nejlepší cenu?

Nejprve byste si měli zjistit, z jaké oblasti víno pochází. Někomu chutnají nejvíce vína česká, ale jsou i tací, co si raději pochutnávají na těch zahraničních. Každé víno musí mít svou etiketu, na ní vypsaného výrobce, třídění a další vhodné charakteristiky, o kterých si můžete přečíst o něco níže.

shutterstock_1013504321Vína rozlišujeme stolní, zemská a jakostní s přívlastkem. Dalšími podkategoriemi mohou být vína šumivá, perlivá, aromatizovaná a likérová.

Stolní víno jsou nelevnější a nejméně kvalitní. Nepochází z vinic pro jakostní víno. Dávejte si při výběru pozor na to, že obchodníci můžou nápoj nazvat Moravské víno, avšak to je pouze klamná značka, když prohlédnete etiketu zjistíte, že třeba vůbec není tuzemské.

Zemské víno se smí vyrábět už pouze z našich hroznů. Vinná réva se pěstuje na vinicích pro jakostní víno. Na etiketě tohoto vína už můžete nalézt ročník. Má dvě podkategorie. Vína známková, která jsou vyráběna ze směsi hroznů a odrůdová, která skládají maximálně ze směsi tří odrůd.

Vína jakostní s přívlastkem jsou ta nejlepší. Nesmí být doslazována, nesmí ani obsahovat konzervační látky. Pochází pouze z tradičních vinařství a tamní vinaři by vám měl být schopni o hroznech podat jakékoliv bližší informace a klidně o odrůdách révy rozhovořit celou hodinu. Určitě si zjistěte cukernatost a období růstu. Podle těchto faktorů odhadnete pak lehce chuť vína.

vigneto_nel_chiantiA jak poznat víno, když máte možnost prohlédnutí či degustace? Měli byste se zabývat hlavně pěti, níže zmíněnými, faktory.

Barva vína

Rozeznat kvalitu vína dle barvy je asi to nejjednodušší. Je to však i ten nejzásadnější krok. Již podle barvy byste měli dokázat říct, zda bude víno úplně špatné nebo dobré. Bílé víno by mělo nést světle zelené nebo zlatavě žluté tóny. Červené je obohaceno o ty rubínové až tmavě rudé. Naopak nekvalitním vínem jsou vína se smutnými barvami. Šedé víno nikdy nebude excelovat. Nahnědlá barva vína vám napoví, že s ním něco není v pořádku a že je možná i zkažené.

Čistota

Pamatujte si, že kalný je pouze burčák. Mikroorganismy dělají ve vínu neplechu a pokud je okem spatříte, tak vám napoví, že toto víno nebude tím pravým. To správné by mělo být čiré a průzračné. Když vybíráte celou láhev vína a  při prvním pohledu vám přijde stav v pořádku, zkuste ještě  rychle otočit láhev směrem dolů, sediment může být usazen na dně. Pokud ze dna vína cokoliv vyplave, je to další známka nedobrého vína. Když si kupujete nešumivé víno a přesto při otevření zaperlí, tak je něco špatně. Neočekávané bublinky mohou být známkou špatného vína či zkažení.

Vůně

Ani při prvním přičichnutí k vínu byste neměli cítit štípání. Dobré víno může vonět po ovoci, květinách nebo zkrátka jako víno. Cizí vůně jsou známkou nekvality.

Chuť

Chutě vín jsou velmi rozmanité a ještě nám to ztěžuje fakt, že každý máme chuť jinou. Obecná pravidla však platí stále. Víno by mělo být jen decentně nakyslé. Může být ovocné a z některých vín dokonce můžeme cítit praženou kávu nebo čokoládu. Víno nesmí chutnat po kovech a mědi.

A pokud vína splní všechny tyto podmínky? Vyberte to, které vás zaujme.

A ještě pár rad na závěr:

V České republice, dáno vinařským zákonem, se rozdělují vína podle obsahu cukru v době sklizně. Čím sladší hrozny, tím lepší víno.

70709_800x600Červené vs. bílé

Jaký je mezi nimi rozdíl? Červené víno je tříslovité, bíle zase pikantní. To vám řekne pravý vinař. Pro laiky je cenná informace ta, že bílé víno se vyrábí z bílých a červených hroznů a červené z modrých.

Pozor na korkový závěr

Dobré je vědět, že když je víno uzavřené korkovým závěrem, tak by mělo ležet. Tato finta není moc rozšířená, avšak je velmi cenná. Korek pak totiž nevysychá, jelikož je namočený ve víně, a tak nepropustí do vína žádný vzduch a zaručí stoprocentní originál původní chuti. Pořiďte si na víno originální držák.

Držák na víno najdete zde.

logo-300x61

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*