Éra ,,selfíček‘‘ započala už před delší dobou a pravděpodobně jen tak neodejde. K dnešní době tento druh fotografování zkrátka patří. Naučte se fotit ty nejluxusnější snímky, které vám bude závidět každý.
Hra se světlem a stíny
Krásná fotografie rovná se výborné osvětlení, nejlépe přirozeným světlem. Ve špatném světle nemáte šanci cokoliv zachytit tak, jak chcete. Pozor si dejte nejen na šero, ale i prudké světlo, které míří přímo do fotoaparátu.
Focená tvář by měla být otočená směrem ke slunci nebo k jinému zdroji světla. To nejsilnější světlo by mělo dopadat kousek nad vaše oči. Docílíte tak lehkého zjemnění vašich rysů. Pokud budete stát nad světlem a necháte se jím ozářit zespodu, tak nejen že se vaše rysy zostří, ale obličej opticky nabere i plnějších tvarů.
Pokud ovládáte hru se stíny, máte obrovskou výhodu. Sice jsme si v předchozím bodě zmínili, že je třeba na fotografii využívat dobrého světla, avšak pomocí stínu se dají zakrýt nedostatky. Naučte se pracovat i s tmavými barvami.
Zapamatujte si i to, že i když je venku už téměř tma, na selfie byste nikdy neměli používat blesk.
Dobře zvolené pozadí
Dalším důležitým faktorem je pozadí vaší fotky. Neměli byste se fotit například v místnosti, kde máte vyvrakovanou skříň s oblečením. Lidé určitě zaujme vaše tvář, ale druhý pohled padne na pozadí a to pak shodí dojem celé fotografie. Nejlepší zátiší na selfie, pokud se tedy cíleně nefotíte s nějakou památkou, je to jednobarevné. Dejte přednost bílému a nebo světlému pozadí. Každé jiné by s vámi mělo kontrastovat a nesplývat. Je asi jasné, že černovláska by se neměla fotit před černou stěnou.
Přirozenost je základ
Někdo dává přednost spontánním fotografiím a jiný se zase dlouho aranžuje před kamerou. Každému vyhovuje jeho styl fotografování. Nafoťte ,,selfíček‘‘ spoustu a pak už jen vybírejte. Tvařte se sebevědomě, ale přirozeně.
Správný postoj a úhel
Víte, ze které strany vypadá váš obličej nejlépe? Tak na tuto stranu zamiřte i své selfie fotografie. Nechte vždy vyniknout pouze jednu část obličeje. Chcete se pochlubit novou rtěnkou? Pak se soustřeďte pouze na ni a příliš nezvýrazňujte nic jiného. Dominantní by měl být pouze jeden rys, a tak i veškeré výrazy tvořte pusou a rty.
Dosti oblíbené je i focení v zrcadle. To je ale velké zlo. Nikdy se vám nemusí povést správně nasměřovat úhel pohledu a samotné oči nebudou vědět, zda koukat do hledáčku v zrcadle nebo do svého odrazu. Fotografie potom působí nepřirozeně.
Úprava a styling fotografie
Jelikož je selfie vlastně takový ,,samoportrét‘‘, měla by být focena na výšku. Každý obličej je podlouhlý, i ten kulatý. Poměr stran obličeje by měl odpovídat i poměru stran fotografie. Navíc je vhodné, když zachytíte na snímku nejen celou vaši tvář, ale i krk a poprsí.
Tento bod vás asi překvapí. Nejzásadnější chyba při ,,selfíčkování‘‘ je focení přední kamerou. Každý mobilní telefon má lepší kameru zezadu, než zepředu. Nevýhodou je to, že se nemůžete předem upravit a přesně naladit pozadí. Jde však o cvik. Za chvíli přesně dokážete vychytat úhel snímání.
A z jaké dálky se fotit? Obecně platí, že z čím větší dálky se fotíte, tím je to lepší. Snadné řešení při nutném prodloužením vzdálenosti mezi vámi a fotoaparátem je selfie tyč. Nemusíte ani nijak křečovitě natahovat ruku, jelikož selfie stick to udělá za vás. Je opět lepší, vytáhnout tyč co nejdále, abyste na snímku zachytili z vašeho těla co nejvíce. Ruka, která nedrží telefon a nebo tyč by neměla být přirozeně u těla, ale měli byste ji dát třeba v bok. Bude vypadat hubeněji a vypracovaněji.
Pamatujte na to, že každý má jiný vkus. Pokud se nefotíte sami, tak je dost pravděpodobné že každému z vás se bude líbit fotografie jiná. Proto byste snímků měli pořídit několik, aby si pak bylo z čeho si vybírat. Se selfie tyčí si navíc užijete i spoustu legrace. Je vhodná pro focení celých skupin a snadno s ní vytvoříte nespočetné množství těch nejexkluzivnějších snímků. Při jejich prohlížení si pak určitě užijete spoustu zábavy.
Bluetooth selfie stick najdete zde.