Po stopách českého Krtka

Krtečka Zdeňka Milera zná snad každý Čech, ať už malý nebo velký. Obyvateli naší republiky však seznam lidí, kteří alespoň o slavném Krtkovi slyšeli, nekončí. Krtek je tradičně spojován s naší zemí. Stal s jedním z ,,klenotů‘‘ České republiky.

krtecek_zdenek_miler_2Jak už bylo v úvodu řečeno, byl to právě Zdeněk Miler, český režisér a výtvarník, který Krtečka stvořil. Narodil se v roce 1921. Své umělecké schopnosti propagoval až po studiích, kdy začal pracovat ve zlínských ateliérech. Ty po čase opustil a roku 1945 získal pracovní pozici v barrandovském ateliéru Bratři v triku. Ve studiu, kde docházelo k vytváření animovaných filmů. Sám pan Miler se postaral o design loga studia. Jeho prvním samostatným dílem byla pohádka s názvem O milionáři, který ukradl slunce. Skutečně se proslavil až seriálem o Krtkovi. Dále jeho dílo můžete poznat z krátkých animovaných filmů o Cvrčkovi. Je stvořitelem pohádky Modrý kocourek a dalších. Podílel se také na ilustraci dětských knížek. V roce 1957 získal náš umělec ocenění Benátského lva, o rok později také cenu na festivalu Montevideo. Největší jeho pýchou mu ale bylo ocenění z roku 2006. Mohl se totiž pochlubit Medailí Za zásluhy I. stupně, státním vyznamenáním České republiky. V roce 2011 Zdeněk Miler zemřel.

143743_800x600Pohádky O Krtkovi jsou volné série animovaných filmů z období let 1957-2002. Dnes má seriál 49 dílů a ty jsou obvykle vysílány v pořadu Večerníček. První filmy vznikaly velmi pomalu. Prvotní díl, Jak Krtek ke kalhotkám přišel, byl vytvořen v již zmíněném roce 1957. Druhý díl, který nese název Krtek a autíčko přišel na svět až v roce 1963. Pauzy mezi jednotlivými díly se postupně zmenšovaly. Co se týče délky, tak nejkratší film je dlouhý 5 minut a ten nejdelší z nich má minut 29. Jedním z těch delších a oblíbených je například Krtek ve městě.

Milerovy filmy s Krtkem jsou nemluvené. Jako zvukovou stopu užívá pouze melodický podtext. Jsou zde užity pouze citoslovce, které značí údiv, zvuk předmětu a podobné. Jako zvuková stopa jsou zde užity namluvené záznamy Milerových dcer Kateřiny a Barborky. Jedinou hlasovou výjimkou je úplně první díl, který je celkově mluvený.

Po smrti umělce nastoupila na pozici hlavního tvůrce Kateřina Milerová, dcera Zdeňka Milera, která spolu s otcem již dříve vytvářela sérii filmů. Drží tradici Krtka, avšak prostředí si dotváří po svém. Přichází tím do sporů s Milerovou vnučkou Karolínou. Ta tvrdí, že její teta by v díle neměla pokračovat, jelikož se jí nevede úplně identické zachycení prostředí ani samotného Krtka. Karolína však v Milerově díle taky pokračuje. Podepsala smlouvu s Čínskou televizí, kde tvoří úplně nové díly Krtka. Filmy jsou vytvářeny 3D technologiemi a dokonce se v nich mluví.

108886_800x600Se slávou Krtečka došlo kromě dalších filmů k vytvoření také knih, audioknih, deskových i počítačových her nebo plyšových hraček. S hračkou souvisí zvláštní kuriozita, kterou je Krtek ve vesmíru. Nejedná se o název jedné série filmu, nýbrž o hračku plyšového Krtečka, která byla součástí velké mise raketoplánu Endevaour. Neživý proslulý Krtek byl přizván na palubu na návrh astronauta A. J. Feustela, jelikož jeho manželka měla české předky. Tato plyšová hračka se úspěšně podívala do vesmíru.

Proč se stal Krtek tak originálním a jen tak nezmizel? Zkrátka pan Miler vybral originálního hlavního zvířecího hrdinu, o kterém do té doby nevyprávěla žádná pohádka. Krtek se stal tradicí, která jen tak nevymizí.

Knihy, hračky a další předměty s Krtkem najdete zde.

logo-300x61

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*