Přijďte se inspirovat krásou, která nestárne! V Nové budově Národního muzea začíná výstava Retro!

Tisková zpráva k otevření výstavy Retro

Prostor: Nová budova Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1

V Nové budově Národního muzea se návštěvníci na chvíli přenesou v čase! Na právě otevřené výstavě Retro se jim představí desítky historických šatů, módních doplňků, hraček, vybavení domácnosti a techniky od 19. století až po sametovou revoluci. Šaty jsou představeny v kontextu současných oděvů od známých návrhářů, přes značkové butiky až po konfekci. Vše je zasazeno do dobových kulis, které propojují módu s technikou, designovým nábytkem a užitým uměním. Na své si přijdou i děti, pro které je ve výstavě připraven zábavně-vzdělávací prostor tzv. Retroherny, kde mohou na své dětství zavzpomínat také jejich rodiče. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý doprovodný program v podobě módních přehlídek, textilních workshopů nebo soutěžních akcí. Výstava potrvá do 30. dubna 2017.

 
 „Co to vlastně znamená RETRO? Odborných i laických definic lze najít mnoho. Naše výstava však žádné složité odpovědi na tuto otázku nehledá. Pro nás je RETRO prostě příjemná vzpomínka na mládí, nostalgie a inspirace krásou, která nestárne. Rozhodli jsme se proto udělat výstavu, která potěší oko i duši, ukáže svět z té lepší stránky. Návštěvník během její prohlídky zavzpomíná, pohraje si nebo se stane průvodcem svých potomků po době, kdy sám byl ještě dítě,“ uvádí generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
Rodina se stává sama sobě průvodcem
Na výstavě Retro si na své přijdou ženy, muži i děti. Ženy si určitě najdou zalíbení v množství historických i současných šatů a oděvů, muži naopak v částech s technickými prvky zastoupené starými automobily, motorkami nebo interaktivním prostorem pro kutily, a děti se budou moci seznámit s hračkami, se kterými si hrály v dětství jejich rodiče. Rodiče a prarodiče se tak v jedné chvíli stávají přímo průvodci výstavou a mohou svým dětem a vnoučatům povyprávět spoustu příběhů ze svého mládí.
Od korzetu po „zvonáče“
V posledních letech dochází k návratu minulých vzorů a některé styly, oděvy a doplňky díky tomu získávají nadčasovou platnost, jako např. slavný kostým Chanel, který se šije dodnes a je často napodobován. Sama Coco Chanel tento fakt okomentovala: „Plakala bych, kdyby mě nikdo nikdy neokopíroval.“
Na výstavě mohou všichni milovníci módy obdivovat jak historické šaty, tak i současné oděvy od dnešních známých návrhářů. Eleganci jednotlivých modelů podtrhuje i mimořádná instalace prostřednictvím tzv. „neviditelných“ figurín, které byly vyráběny jednotlivým šatům přímo na míru.
Výstava představuje retro jako živou součást přítomnosti. Souvislosti mezi současnou módou a historickými oděvy jsou větší, než se zdá. Retro nejsou jen kolové sukně a puntíkaté šaty se spodničkou. Uvidíte například korzety, doplňky ze pštrosí a hadí kůže, orientální vzory či plísňové džíny,“ dodává hlavní autorka výstavy Miroslava Burianová.
Oděvy jsou tematicky rozděleny podle typu a doby, ve které se nosily, a navíc jsou umístěny v autentickém prostředí a kulisách, jež danému období odpovídají. Návštěvníci se tak na chvíli ocitnou např. v 19. století, kdy převládaly v módě drátěné krinolíny, korzety, šaty se širokými sukněmi a spodničky. Užijí si i veselou atmosféru prvorepublikového tanečního kabaretu s extravagantními kostýmy burleskních tanečnic nebo vstoupí do honosné Müllerovy vily s elegantními glamour róbami. Nebudou chybět ani šaty se širokými sukněmi z 50. let nebo exotické hedvábné oděvy inspirované módou orientální, především čínskou a japonskou. V neposlední řadě se samozřejmě objeví i typická móda 70. a 80. let představující např. klasické džíny zvonového střihu nebo kabátky s ramenními vycpávkami.
Nepostradatelnou součástí každého outfitu musí být také módní doplňky, a proto na výstavě nechybí ani sbírka obuvi, klobouků, kabelek a vějířů.
Celý prostor výstavy navíc doplňují autentické předměty v podobě historického nábytku, techniky, dopravních prostředků nebo módních skic, fotografií a plakátů.
 
Život je hra
Součástí výstavy je také velká Retroherna, která je věnována především dětem a aktivním návštěvníkům. V jejích částech nazvaných „Kdo si hraje, nezlobí“, „Šaty dělají člověka“, „Zlaté české ručičky“, „Doma je doma“ a „Venku, tam to žije“ čekají rodiny s dětmi nejen zábavné hry, ale i poučení. Děti si vyzkoušejí nejrůznější rodinné aktivity minulosti a rodiče určitě potěší sbírka hraček, které provázely celé jejich dětství, jako je např. postavička Igráčka nebo stavebnice Seva.
Výstavu doprovází řada tištěných materiálů, jako jsou pracovní listy pro školy, rodinný průvodce, informační brožura, ale i mobilní průvodce, prostřednictvím kterého se zájemci dozvědí spoustu zajímavostí a příběhů vztahujících se k jednotlivým exponátům.
Návštěvníci se rovněž budou moci v tzv. „selfie koutku“ vyfotografovat se slavnou filmovou osobností stříbrného plátna a fotografie jim bude jako vzpomínka zaslána na jejich e-mail.
Užijte si výstavu, děti vám zabavíme
Nová budova Národního muzea je v současné době plně bezbariérovou budovou, ve které jsou všem návštěvníkům poskytovány nejrůznější služby, zahrnující např. kavárnu, přebalovací pult nebo dětské koutky. Národní muzeum zároveň poprvé nabízí využití prostoru, kde si děti mohou hrát pod dohledem lektorů, jak je v dnešní době zvykem v mnoha veřejných zařízeních, a dospělí si mezitím budou moci naplno užít prohlídku výstavy.
Více informací o výstavě Retro a doprovodných programech naleznete na webových stránkách Národního muzea www.nm.cz a zpravodajském portálu Muzeum 3000 www.muzeum3000.cz
Nová budova Národního muzea je otevřena denně: čtvrtek – úterý 10.00–18.00, 1. středu v měsíci 10.00–20.00, ostatní středy v měsíci 09.00–18.00. Vstupné na výstavu Retro je 100 Kč/plné, 70 Kč/snížené a 170 Kč/rodinné.

 

Poděkování za spolupráci na přípravě výstavy patří:
  • partnerům výstavy: Nestlé Česko s. r. o., Moleda a. s. (výrobce tradiční české obuvi Prestige), Dům módy (společnost VESTREAL, s.r.o.), Bohemia Sekt, s.r.o.
  • partnerům Retroherny: Fatra a. s., EFKO – karton, s.r.o. (se značkou Igráček), Albatros Media a. s., BENEŠ a LÁT a. s. (se značkou Vista), DETOA Albrechtice s.r.o., Retroherna (Interaktivní muzeum herní historie), KOVAP Náchod, s.r.o. a Jiřímu Mládkovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*