ZA POKLADY ZE STARÝCH ŠPERKOVNIC, TRUHEL A SKŘÍNÍ VÝSTAVA A VERNISÁŽ – MUZEU DOBŘÍŠ

Vážení čtenáři, srdečně vás zveme, pojďte zavzpomínat na nostalgické časy, kdy ženy byly dámami a muži gentlemany….skoro zapomenuté časy velkých zdobených klobouků,  krajkových paraplíček, rukaviček, zdobených špacírek, kdy taneční bály byly naplněny tajemnou vějířomluvou a dámy si zapisovaly do tanečního pořádku žadatele o tanec….. …….

Zahájení výstavy bude v  Muzeum Dobříš dne 1.4.2017  ve 14:00 zaměstnanci Muzea Dobříš

14:30 – Taneční vystoupení

Petra Kvapilová  – tanec na pomalou skladbu, inspirovaný vějířomluvou a rychlá skladba s činelkami, předvede improvizační Tribal Style, což je styl tance, který obsahuje prvky z klasického orientálního tance, španělského flamenca, severoafrických a indických tanců. Je to improvizace, založená na systému vedení a následování na základě určitých neverbálních signálů. Ukázka prvků z vějířomluvy.

 

15:30 –  Komentovaná prohlídka výstavy se sběratelkou Milenou Drtinovou

 

15:45 – Program vernisáže bude pokračovat přednáškou a promítáním textilní výtvarnice  Kateřiny Mrázkové „ s pseudonymem“ Victorian Catherine

  1. Část – Tajemství spodniček  –Rozbor dámského oděvu 80. let 19. století. Praktická ukázka replik dobových šatů svatebních, smutečních a jiných.
  2. Část  – Krása a hygiena 2. poloviny 19. století  – Kosmetika a okrajově lékárenství a léčebné prostředky. Přednáška o výrobcích, vynálezech, ale také dopadech zkrášlovacích, hygienických a léčebných výrobků v Evropě.

16:45 – Volná prohlídka výstavních exponátů

18:00 – – Opakovaná  odborná přednáška a promítání Kateřiny Mrázkové

V rámci vernisáže je připraven i program pro dětské návštěvníky .

Děti se budou moci seznámit s ukázkami dobových šatů formou vystřihovánek, které poskládají a za odměnu si je odnesou.

Vystavovat bude paní Milena Drtinová , která si tak trochu připadala už od dětství sama proti všem, když lezla po domácích půdách a sbírala zapomenuté bálové šaty, kabelky…něco jí denně hnalo prohlížet  kredence, kde byly uloženy hodinky a bižutérie po prarodičích, zatímco ostatní děti si hrály na hřištích, prohrabávala staré odložené zaprášené krabice a odmetala pavučiny….…pro její sběratelský úlet neměl nikdo z rodiny pochopení a přesto nastřádala velké množství pokladů…..v průběhu let byla 3x komplet vykradena, ale nic jí neodradilo, začala zase znovu…..Došla k hodně drahému osobnímu ponaučení, že žádné sběratelské kusy nemá již doma, ale jsou uloženy na bezpečných místech mimo domov a v bankovních trezorech…

Určitě nebudete litovat času, když nahlédnete s námi do šperkovnic a šatníků našich babiček a prababiček. Dámskou dobovou módu, oděvní doplňky, šperky a další umělecko-řemeslné předměty především z let 1890 až 1940 představí  sběratelka paní Milena Drtinová již  pošesté, tentokrát  v prostorách Muzea Dobříš.  Všechny výstavy byly kladně hodnoceny a měly velmi dobrou návštěvnost, o čemž svědčí objednávky jejích výstav až do konce roku 2018.

Nutno podotknout, že každá z výstav je sběratelkou pravidelně obměňována tak, aby věrní návštěvníci stále objevovali nové exponáty a mohli pokaždé  něčím novým potěšit oko a měli co obdivovat.

V hlavní roli se představí kabelky, vyšívané pompadúrky, vějíře, pudřenky, manikúry, šitíčka, toaletní soupravy,  flakonky na parfémy, klobouky, šaty, perelíny, slunečníky a další a další předměty, které před sto lety tvořily nezbytné vybavení každé dámy a pána. Výstava bude zajímavá i pro muže, na které sběratelka samozřejmě nezapomněla, stejně tak ani na dětské návštěvníky.

Na výstavě v Praze mohli návštěvníci obdivovat pouze dámské doplňky, v Prácheňském muzeu v Písku pak byly k vidění dámské doplňky i výbava domácích kuchyní a sbírka skla, porcelánu a příborů, na zámku Orlík byla expozice pozměněna úplně, část výstavních exponátů bylo k vidění i v Milevském muzeu, kde byla výstava rozšířena o největší sbírku špacírek v ČR a dětské kojenecké oblečení a pro Prachatické muzeum si vystavovatelka  přichystala další obměnu v podobě nových exponátů – starožitných oděvních doplňků, klobouků, šatů, dámského prádla a krajek.

Nejmilejšími exponáty sběratelky jsou korálkové kabelky-pompadurky, vějíře, smaltované toaletní soupravy, pudřenky a dozičky, manikury s nádhernými florálními motivy. Nejvíce si cení i miniaturního tanečního pořádku s emaily a raritních detailně malovaných flakonů s emaily, dále jí uchvátily malby secesních dam na porcelánu a na skle, kterých několik také uvidíte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*