Staré umění miniaturizace stromů a jejich následné pěstování v malých miskách, Bonsaj. Doslovný překlad má označení bonsaj význam jako strom v misce. Bonsaj v sobě zahrnuje umění a pěstitelství. A je to osvědčený způsob, jak se zbavit stresu a uvolnit se.
Přesné počátky pěstování bonsají nejsou nikterak doloženy, jejich stopy lze však sledovat do velmi hluboké minulosti. Odhaduje se však, že samotné kořeny sahají až 4 tisíce let do minulosti, protože se podobají některým archeologickým artefaktům z té doby, zejména oltářními ohništi pro spalování obětin.
Kritéria pro posuzování rostlin jako bonsají jsou však sporná, jelikož zde hraje roli nejen technická, ale zároveň i estetická stránka úprav a jejich výsledků. V asijském pojetí, byli a stále jsou bonsaje nejen okrasnými rostlinami, ale hlavně uměleckými artefakty, jejichž hodnotu vytváří krom samotné rostliny, také pěstební miska a půda. Výběr půdy, misky a tvar samotného bonsaje, pak podle některých spisů má i ukázat samotné nitro pěstitele. Samotný proces úpravy rostlinu nijak nemrzačí, pouze ji miniaturizuje. Po vysazení do volné přírody může rostlina vyrůst do typické podobu, která odpovídá zástupci daného druhu. Není však nutné, aby vše na bonsaji bylo miniaturizováno, ale všechny kompoziční prvky musí utvořit jeden harmonický celek.
V Evropě se první postupy pro pěstování bonsají objevují na přelomu 18. a 19. století, jednalo se však pravděpodobně na místo dekorativní důvodů, čistě o praktičnost. Pro obchodníky bylo totiž snazší nosit stromy s sebou v nádobách. Opravdové bonsaje, se však objevují poprvé na výstavě v Paříži na konci 19. století. V té době, však nebylo známo jak se o bonsaje starat a tak většina dovezených stromů hyne anebo ztrácí původní tvar.
Opravdový rozmach bonsají v Evropě a prakticky i ve zbytku světa nastal překvapivě po skončení druhé světové války, kdy si vojáci bojující na Dálném východě přivezli velké množství bonsají jako válečnou trofej. Bonsaje se díky tomuto faktu rozšiřují do celého světa, jelikož mnoho vojáků s nimi i obchodovalo a prodávalo turistům, či svým známým. Samozřejmě se při obchodování objevilo i mnoho mýtů a pověstí co daný bonsaj znamená, jaké má účinku na tělo a mysl či že je to zaručený zdroj zdraví a inhalování vzduchu v místnosti s bonsají prodlužuje život. Někteří si vymýšleli, že jim bonsaj věnoval 200 letý stařík, který už měl života dost a chtěl zemřít. Těchto příběhů bylo opravdu mnoho.
Jedno je však jisté, bonsaj Vám nejen zpříjemní náladu, ale zároveň se jedná opravdu o vkusnou dekoraci, nad kterou se každý komu ji ukážete, pozastaví a padne v úžas. Samozřejmě tedy, pokud se budete o Vaši bonsaj dobře starat.
Sadu pro pěstování bonsají zakoupíte zde