Jsme „plesový“ národ? Anketa vás překvapí

Maturitní, myslivecký nebo ten v Opeře? Ať už dáváte přednost jakýmkoliv plesům, právě se nacházíme v jejich plné sezóně. Jestli vyrážíte letos poprvé nebo jste mnoholetými účastníky, ať je to pro vás nemilá povinnost navléknout oblek nebo se už měsíc předem nadšeně rozmýšlíte, co si oblečete, čtěte dál. Společenská událost, jakou je ples totiž vždy stojí za pozornost, a my jsme navíc připravili a vyhodnotili anketu, jejíž výsledky vás dost možná překvapí.

Dress code

Jedno je jasné, ples je slavnostní událostí a tak vyžaduje slavnostní oblečení. Ne vždy je ale nutné, aby pánové nasadili bílé rukavice a dámy oblékly róbu za desetitisíce. Jak se tedy na ples připravit?

V první řadě záleží na druhu plesu. Vůbec nechceme shazovat kouzlo vesnických bálů, ba naopak, ale právě na tyto řekněme odlehčené plesy volte raději odlehčenou slavnostní módu. Tím myslíme pánové oblek, dámy šaty k úrovni kolen, v žádném případě džíny nebo minisukně.

Pokud se ale chystáte na maturitní ples, sluší se volit ošacení o kategorii vyšší. Ideální varianta jsou dlouhé zdobené šaty a podpatky pro dámy, smoking, lakýrky a motýlek pro pány. To samé samozřejmě platí pro další druhy plesů, jejichž pořádání má nebo může mít významnější společenský dopad.

Kapitola sama pro sebe jsou plesy maškarní. Abyste se vyhnuli společenskému faux pas, nepleťte si je s tematickými večírky svých dětí. Takový maškarní ples rozhodně není o kostýmu králíčka, nýbrž ve většině případů stále o slavnostním oblečení, jen doplněném škraboškou.

jak-se-obleknout-na-ples

Naše anketa odhalila, že navzdory mnohým předsudkům, neberete plesovou módu úplně na lehkou váhu, a to nás velice těší …

Zajímáte se o trendy ve společenském oblečení
08_plesy_kolik_jste_ochotni_dat_za_pujceni_satu_obleku

Další odhalení průzkumu

Jak jsme zmínili na začátku, pomocí ankety jsme ve vašich řadách sbírali odpovědi na otázky, týkající se plesové tématiky. Nebudeme lhát, docela jste nás překvapili a my teď možná překvapíme vás.

Mysleli jste si, že plesy už nejsou v módě a válcují je hospody a diskotéky? Asi to nebude tak úplně pravda, jak napoví následující graf.

chodíte na plesy

Někteří z vás dokonce nejsou žádní troškaři a dokážou „obrazit“ snad všechny plesy ve svém okolí – máte náš obdiv.

kolik navštívíte ročně plesů

Malinko smutnější nám přišlo, že tak velké procento dotázaných nechodilo do tanečních. Ne snad ani tak proto, že nemůžete doma po obýváku tancovat čaču, ale hlavně pro ty nezapomenutelné chvíle s přáteli a spolužáky, s učiteli tance, kteří se berou příliš vážně a s dojatými rodiči, kteří si poprvé musejí přiznat, že už nejste děti.

chodili jste do tanečních

 

Když se na celé téma podíváme s trochu jiného pohledu a srovnáme odpovědi lidí z měst a vesnic, naskytne se nám poměrně zajímavé srovnání. Tak trochu se zdá, že lidé ve městech jsou více marniví, ale samozřejmě za výsledky stojí mnoho různých faktorů. Dost už řečí, podívejte se sami.

Největší počet respondentů obměňuje šaty po 2 a více letech. Překvapením bylo větší procento lidí z vesnice, kteří obléknou na každý ples jiné šaty.

05_plesy_jak_casto_obmenujete_spolecensky_satnik_mesto
05_plesy_jak_casto_obmenujete_spolecensky_satnik_vesnice

Obyvatelé měst jsou o 13 % ochotnější utratit za lístek na ples 200 až 500 Kč.

06_plesy_kolik_jste_ochotni_utratit_za_listek_na_ples_mesto
06_plesy_kolik_jste_ochotni_utratit_za_listek_na_ples_vesnice

Pánové z města nosí o 8 % častěji motýlek než pánové z vesnice. Bez ohledu na lokalitu je nejoblíbenější kravata.

11_plesy_co_nosite_na_ples_mesto
11_plesy_co_nosite_na_ples_vesnice

Možná nevíte …

… ale bude se vám hodit. Jakožto významná událost má ples svůj řád i zvyklosti, nejen co se šatů týče. A i když žijeme v době, kdy je porušování pravidel na denním pořádku, neuškodí si je připomenout.

Na ples nikdy nechodíme, pokud nemáme v úmyslu tančit. Muži by se měli především věnovat své partnerce, na parketu i mimo něj a jen zdvořilostně požádat o tanec jinou ženu, pokud se nachází ve skupině přátel. Žena by se také měla věnovat svému doprovodu, tanec s jinými muži zdvořile odmítnout nebo přijmout pouze v případě, že se jedná o blízkého přítele či rodinného příslušníka.

Muž by měl po výzvě k tanci vždy nabídnout své rámě – je to obřadnost, která je typická pouze pro ples, nikam jinam se příliš nehodí, a tak je dobré ji dodržovat. Při tanci samotném musí vždy vést muž a po jeho skončení je jeho povinností partnerku dovést zpět ke stolu. Považuje se za nepřípustné, aby muž ženu nechal na parketu samotnou.

A pro zajímavost – víte, proč plesy nikdy netrvají až do rána (nebo neměly by)? Odpověď vyplývá se společenského kodexu … „Plesy by neměly nikdy trvat déle než do jedné nebo nejvýše do dvou hodin po půlnoci… nic není tak nepěkné, jako tanečnice ve čtyři, v pět hodin ráno, znavená, zpocená, se šatem zmuchlaným.“ No, to opravdu dává smysl.

infografika-plesy
* Data použitá v grafech pocházejí z ankety, která probíhala v období prosince a ledna. Odpovědělo v ní 1148 respondentů. Větší část zaujímaly ženy. Dále je použito srovnání město vs. vesnice. Kde jako vesnice je považována obec do 10 000 obyvatel, větší obce jsou označovány jako město.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*