Naučte se správně běhat: Jednoduchý manuál pro začátečníky i pokročilé

Možná si říkáte, že běhat umí už malé dítě. Ano, je tomu tak. I každý dospělý občas někam pospíchá. Pokud se však běh rozhodnete provozovat pravidelně, měli byste se nejprve naučit, jak se běhá správně.

running-04Špičky nebo paty?

Nikdy vám nebylo jasné, jak nejlépe pokládat a zvedat chodidla při běhu, jelikož každý zastává jiný názor? Nenechte se zmást jednotnou odpovědí. Správně jsou totiž obě dvě.

Přes špičky se běhají sprinty nebo běhy na velmi krátké vzdálenosti. Obvyklé je, že běžec při běhu nemá boty, je bosý. Tento závodní způsob běhu k nám přinesli afričtí atleti.

Za klasický běh můžeme považovat běh přes paty. Celá váha těla by měla v první fázi dopadnout na vnější stranu paty a poté by se měla postupně rozprostřít na celou plochu chodidla. Ve chvíli, kdy se palec dotkne země, dochází k opětnému zvedání paty.

runningOstatní pohyb

Ruce vám při běhu velmi usnadní práci. Je dobré naučit se je používat. Celé paže by se měly pohybovat pouze u těla, ne významně před nebo za ním. Nejvíce byste u těla měli držet lokty, které musí svírat pravý úhel. Hřbety rukou byste se měli snažit směřovat ven a dlaně by měly zůstat trochu otevřené. Palce nechte mířit ideálně vzhůru. Velkým omylem je běhání se zaťatými pěstmi. Tato činnost běhu akorát uškodí a vy vydáte více zbytečné energie.

Celý pohyb by měl být paralelní s pohybem těla, nikoliv opačný.

Těžiště těla

Možná vás to překvapí, ale těžiště těla při běhu by správně mělo ležet v přední části hrudníku. Při běhu by měl být hrudník napřed a my bychom se ho při tomto sportu měli snažit doběhnout. Nikdy se nám to však nesmí povést. Jakmile svůj hrudník doběhnete, tělo tak dostanete do špatného postoje. Správným držením těžiště si zajistíte celkově dobré držení těla a zamezíte tak přebytečnému skákání, které by samozřejmě ubralo velkou část vaší energie. Buďte narovnaní. Neprohýbejte se a ani se neohýbejte.

Dýchání

K nejdůležitějším faktorům, které běh určují a ovlivňují patří dýchání. Neexistuje přesná definice periody nádechu a výdechu, jelikož každé lidské individuum je jiné. Dýchání je ovlivněno mnoha dalšími okolnostmi, například pravidelnou fyzickou aktivitou člověka, zdravotním stavem, váhou a dalšími.

Jedno lze však říct jistě. Při běhu je třeba správně a dlouze vydechovat. Měli byste se snažit dostat veškerý vzduch z plic, takzvaně úplně vydechnout. Toto dýchání vám pomůže se zvětšením vitální kapacity plic. Díky velkému výdechu bude moci být i nádech větší a zajistíte si tak dokonalou výměnu vzduchu v plicích.

88991_800x600Běžecká abeceda

Setkali jste se někdy s tímto výrazem? Běžeckou abecedu by měl znát každý správný atlet. Je to série cviků, pomocí které se můžete snadno rozcvičovat před každým (nejen) běžeckým výkonem. Řadí se do něj speciální běžecké úkony jako je například skipink, zakopávání nebo vysoká kolena. Za větší zmínku stojí liftink, při kterém se soustředíte hlavně na práci kotníků. Toto cvičení vypadá velmi snadno napohled, avšak skutečnost je jiná. Většině běžců dá zabrat. Pokud se rozhodnete tento cvik provádět, nejprve si ho řádně nastudujte.

Jak začít s během?

Jednoduše. Pokud jste tak ještě neučinili, vybavte se vhodným sportovním oblečením, hlavně si kupte správné boty. Alespoň pro začátek vybírejte na běh asfaltový povrch nebo kvalitně zpevněné cesty. Běhejte nejprve krátké intervaly a rozhodně se nepřepínejte. Není vhodné mít běh na každodenním programu, nějaký den vynechávejte. Ideální je běhat čtyřikrát až pětkrát týdně.

Pokud jste úplní začátečníci, určitě máte spoustu dalších otázek, které se běhu týkají. Na všechny vám odpoví například Velká kniha běhání, která také poslouží jako příručka k této aktivitě.

Čím více budete cvičit běh, tím více vám tato aktivita přijde přirozenější. Pamatujte si, že běh by vám měl přinášet potěšení. Pokud ne hned, tak postupem času si ho určitě oblíbíte.

Velkou knihu o běhání najdete zde.

logo-300x61

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*