Popáleniny a opaření – Jak se jim vyhnout a jak se v případě úrazu léčit?

Jedním z nejčastějších úrazů, které vznikají přímo v našich domácnostech jsou popáleniny. S nimi souvisí také opaření. Sami někdy ani netušíme, jak se nám úrazy tohoto typu stanou. Stačí trocha nepozornosti a nepříjemnost je na světě.

Po takovémto poranění místa ztrácí postižená tkáň nejen svůj tvar, ale taky funkci. Nepleťte si rozdíly mezi spálením, popálením a opařením. Spálí vás vždy slunce. Popálit se můžete vždy o suchý předmět. Pokud dojde k poranění vodou či horkou párou, říká se tomu opaření.

burnPopálení je nutné stále ochlazovat studenou vodou nebo obkládat ledem. Ten však obalte v ručníku nebo jiné tkanině, aby příliš nedráždil kůži. Poté, co řádně popálené místo zchladíte, tak popáleniny zakryjte. Postačí vám k tomu sterilní obvaz, větší náplast nebo kapesník. Nikdy nepřikládejte na ránu vatovou hmotu. Bolavé místo nevystavujte slunci ani přílišnému mrazu. Snažte se postiženým místem ničeho nedotýkat a ránu o nic netřít. Samozřejmě pokud je popálení příliš velké nebo jeví známky nakažení infekcí, dojděte si ihned k lékaři, který ránu patřičně ošetří.

Pokud se opaříte, postup je téměř stejný. Místo stále zchlazujte. Pokud rána nebude velká, nezalepujte ji, ani neobvazujte, aby alespoň chvíli dýchala. V opačném případě raději vyhledejte lékařskou pomoc.

S obojím poraněním souvisí princip chlazení, který už byl naznačen. Nejlepší způsob je takový, kdy vložíte popálené místo pod tekoucí vodu, která není nijak výrazně studená. Měla by mít okolo 25°. Ránu chlaďte nejméně minutu po takovouto teplotou a až pak začněte teplotu vody snižovat.

aid544981-728px-treat-electrical-burns-step-26Pokud si nejste jisti, zda byste skutečně měli vyhledávat odborníka, tak si zapamatujte pár těchto znaků, které vám řeknou, že je odborník skutečně třeba:

  • Popálenina přesahuje rozměr 5 cm nebo je hlubší více než 4 mm.
  • Postiženým místem je krk nebo jakákoliv část dýchacího či trávicího ústrojí.
  • Kolem popáleného místa se objevuje neobvyklá reakce nebo místo výrazně oteče.

Poranění může být někdy až tak silné, že se začnou tvořit veliké puchýře vyplněné plazmou, které budou silně bolet, jelikož dojde k poškození podkoží. Takovéto popáleniny nazýváme popáleninami druhého stupně. K dermálním, nejhlubším popáleninám naštěstí v domácnostech při klasických pracích nedochází.

Následný den po poranění nezkazíte nic tím, že ránu začnete regenerovat a ošetřovat přírodními léčivy, která zkrátí čas léčby. Na popáleniny je výborný šípkový olej, který spolehlivě zabrání pronikání infekce do tkáně a pomůže rychlejšímu hojení.

115419_800x600Pravidla ochrany proti nepříjemným podrážděním či zničením kůže se týkají převážně vašeho kuchyňského koutu, jelikož tam tyto nepříjemnosti nejčastěji vznikají:

  • Nikdy neopouštějte kuchyni, jestliže máte hrnec na plotně.
  • Pokud vyndáváte jakýkoliv předmět, ve kterém se vařilo nebo peklo, tak se ujistěte, že už je vychladlý a nebo užijte jednoduchou pomůcku, která vás ochrání proti horkým předmětům, například utěrku nebo ,,chňapku‘‘.
  • Hrnce nebo pánve, pokud je to možné, vždy mějte na té plotně, která je více vzdálena od vašeho těla. Hrozí pak menší riziko poranění.
  • Nemusím snad ani připomínat, že v oblasti horkých předmětů byste neměli nechat skotačit malé děti. Možná už vědí, že to v kuchyni občas pálí, ale ne vždy si to včas uvědomí.
  • S dětmi souvisí ještě informace ohledně jejich koupání. Tělo dítěte je mnohem více citlivější, než je tělo dospělé osoby. Voda, ve které se dítě koupe by neměla přesáhnou 39°. Pokud nemáte při ruce teploměr, nevadí, ale vždy raději nejprve vodu otestujte sami.

Co z toho vyplývá? Při každé manipulaci s horkými předměty je třeba dávat na sebe pozor. Když dojde na poranění, dbejte na první pomoc, jelikož ta je obvykle nejdůležitější a eliminuje další s tím spojené potíže.

BIO Extra šípkový olej najdete zde.

logo-300x61

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


*