Film Spider-Man viděl asi kdekdo. Znáte však okolnosti natáčení, filmové vychytávky a malá tajemství? Čtěte dál a zaručuji, že se určitě dozvíte něco, co jste o filmu ještě nevěděli.
O roli Petera Parkera usiloval James Franco, který si nakonec zahrál roli Harryho Osborna. Na hlavní roli byl navrhován i Leonardo DiCaprio. Pro ztvárnění role největšího padoucha Greena Goblina dostal šanci Willem Dafoe až jako třetí v pořadí. Před ním byli do role vybráni John Malkovich a Nicolas Cage, kteří však roli odmítli. Do role Mary Jane měla přijít Kate Hudson, která však nabídku nepřijala kvůli natáčení jiného filmu. Poté se dostala na řadu herečka Kirsten Dunst.
Režisérem byl zvolen Sam Raimi také díky své sbírce komiksů. Pyšní se více než 25 tisíci výtisky.
Tobey Maguire kvůli roli hlavního hrdiny navštěvoval od získání role lekce jógy a také se účastnil tréninků náročné gymnastiky. Měl osobního instruktora, který ho taky učil skokům na trampolíně a úderům. Pro zlepšení fyzické vytrvalostní stránky chodil pravidelně běhat a jezdil dlouhé dálky na kole. Pro náročné scény mu sloužil dablér Zach Hudson, vynikající kaskadér, který však utrpěl při natáčení vážné zranění nohy, když ztvárňoval akci Spider-Mana, při které naráží do zdi. Taky Willem Dafoe alias Green Goblin neseděl jen doma. Díky dlouholetému navštěvování jógy měl výhodu ve flexibilitě, avšak tréninky jízd na klusáku mu dávaly opravdu zabrat.
Výroba kostýmu Spider-Mana trvala více než pět měsíců. Hlavním návrhářem se stal James Acheson, pod jehož vedením bylo vyrobeno 37 modelů, ze kterých byl pak vybírán ten pravý. Sklíčka do hrdinových brýlí dodala firma, která vyrábí příslušenství americké armádě a NASA. Každý komplet má hodnotu přes sto tisíc dolarů. Čtyři kostýmy byly při natáčení ukradeny. Nikdy se už nenašly.
Na film měl dopad teroristický útok na newyorská dvojčata 11. září 2001. Finální scéna, kde měl Spider-Man zachytit padající vrtulník přesně mezi dvojčaty, byla nahrazena méně akční scénou – opírajícím se Spider-Manem o stožár s americkou vlajkou. Z kin byl stažen i první trailer a dokonce i plakát, na kterém se v brýlích Spider-Mana odráží již neexistující Světové obchodní centrum. Původní plakát si můžete prohlédnout na přiloženém obrázku.
Úplně první natočenou a zároveň použitou scénou byla chvíle, kdy se Peter dozvídá o svých nových schopnostech.
Filmový dům Parkerových, stojící na Ingram Street 20, Forest Hills, Queens, je ve skutečnosti obýván taky rodinou Parkerů.
Pavouk, který navždy ovlivnil Peterův život nebyl ve skutečnosti ani jedovatým. Zvíře s názvem snovačka byl nabarven tak, aby vypadal přesně jako černá vdova.
Scéna, kdy Peter zachytí tác s obědem, nebyla počítačvě upravena. Po něspočetně mnoha nepovedených pokusech se s pomocí lepkavé tekutiny, kterou měl Peter na ruce, se mu podařilo tác zachytit.
Fanoušci komiksů si tohoto faktu všimli asi hned při první scéně, ale lidé, kteří mají oblíbený pouze film by nemuseli vědět, že zatímco ve filmu stříkají pavučiny Spider-Manovi ze zápěstí, v původním komiksu užívá Peter speciální přístroj s kapslemi, které sám vytvořil při svém malém vědeckém bádání. Ve filmu Amazing Spider-Man už Peter užívá přístroj.
Když Spider-Man po rozhovoru opouští Mary Jane, tak skáče přes živý plot. Na záběru je ve stínu vidět trampolína.
V momentě kdy Peter zkouší své schopnosti, roztříští lampu. Na dalším záběru, kdy se pokouší o jiné triky je lampa zase celá.
Natáčení začátku filmu bylo naplánováno na teplé dny. Herci tedy museli nosit i v horkém počasí více vrtev oblečení. Na některých scénách však můžeme vidět v dálce studenty, kteří jsou ,,vyletněni“.
A co vy? Objevili jste při sledování filmu také nějakou zajímavost?
Knihy a komiksy Spider-Man najdete zde.