Přišel čas na výměnu matrace?

Matraci na lůžku byste měli měnit jednou za šest až sedm let. Životnost některých matrací však ani tolika let nedosáhne, své funkce může matrace ztratit mnohem dřív, proto je dobré její stav kontrolovat pravidelně. Povrch, na kterém spíte, může výrazně ovlivnit vaše zdraví. Ověřte si, že matrace funguje tak, jak má. V následujících odstavcích se zaměříme na nejdůležitější faktory signalizující nutnost výměny matrace.

 

Matrace by ve chvíli, kdy není zatížena, měla být zcela rovná. To, že by si měl každý člověk vytvarovat matraci podle svého těla, v dnešní době už neplatí. Správná matrace by se měla vrátit do základní vyrovnané polohy, ať si na ni lehne kdokoliv.

 

Pokud při usínání pod sebou cítíte boule nebo jen pohledem mapujete prohlubně na matraci, něco je špatně. Pro zdravý spánek jsou nevhodné jak drobné hrbolky, tak i prohlubeň v jejím středu. Jestliže spíte na pružinové matraci, rozhodně byste neměli pružiny pod sebou cítit. Pokud se tak děje, je nutné matraci okamžitě vyměnit. I jemný tlak na vaše tělo může způsobit pěknou neplechu.

 

Pokud si sednete do postele nebo se na matraci přetáčíte, neměli byste slyšet žádný její dozvuk. Povoleno je maximálně vrzání postele. Jestliže vrže matrace nebo vydává jiné zvuky, nemeškejte a pořiďte si novou.

 

Dále je asi jasné, že pokud se vaše matrace trhá nebo dokonce rozpadá, o výměně byste neměli přemýšlet ani chvíli.

 

 

Máte ztuhlé končetiny, bolí vás páteř, za krkem nebo celá záda? Neustále se v posteli převalujete a nemůžete nalézt vhodnou polohu? I tak vám tělo může dávat najevo, že potřebujete novou matraci. Nemávejte nad zdravotními obtížemi rukou, tělo si na horší podmínky časem zvykne, ale později mohou přijít komplikace. Se špatnou matrací se taky pojí ranní nervozita a další negativní projevy vaší psychiky.

 

Jestliže uplyne doba sedmi let, matraci byste měli preventivně vyměnit, i když se zdá být v pořádku. Lůžka, na kterých denně nespíte není nutné měnit tak často, ale pamatujte na to, že materiál stárne i bez užívání, na změnu by do deseti let od nákupu matrace mělo dojít.

 

 

Průměrný člověk prospí asi třetinu života, tak dlouhý čas trávíte povětšinou na vlastní matraci. Nepodceňujte její vliv na své zdraví. Pro kvalitní spánek je nutná kvalitní matrace. Jak ji vybrat?

 

Vyplatí se sledovat tvrdost matrace. Při výběru je dobré zohlednit časté polohy spánku a usínání, dále svou váhu. Pokud spíte nejvíce na zádech, zužte výběr na tvrdší matrace. V případě vyšší hmotnosti, vsaďte taktéž na vyšší tvrdost. Při výběru kvalitní matrace se zaměřte taky na počet bodových zón. Jedná se o místa, která poskytují vašemu tělu tu nejlepší oporu. Bodové zóny jsou rozestavěny podle těla a jeho potřeby různých stupňů měkkosti.

 

Všímejte si taky elasticity a hlavně materiálu matrace. Je na vás, abyste ozkoušeli, jaký typ a zpracování matrace vám bude vyhovovat. Zda zvolíte pružinovou nebo pěnovou matraci, už záleží na vašich preferencích. To stejné platí u materiálu povrchu matrace či zbylé výplni. Nelze doporučit jeden nejlepší typ matrace, každý jsme jiný, takže výběr je v tomto ohledu opravdu jen na vás.

 

 

Za zvážení taky stojí výměna sedací soupravy. I když vám vybavení určené pro odpočinek dlouho odvádělo dobrou službu, jednou se s ním musíte rozloučit. Pro sedačky a křesla určené pro relax platí stejná pravidla. Pokud na gauči taky přespáváte, určitě jeho stav prověřte. Nepřišel čas na změnu? Navštivte nábytek Ostrava a prohlédněte si nabídku bytového vybavení. Co takhle zbrusu nová sedací souprava?