Chtěli byste si někdy pořádně zasportovat, ale nevíte, který sport si vybrat? Stále se nemůžete rozhodnout, jaký pohyb by byl pro vás ten pravý? Zkuste se blíže seznámit s cyklistikou, sportem velmi prospěšným pro tělo i mysl.
Úplně počáteční úkol, který byste měli udělat před první průzkumnou vyjížďkou, je zkontrolování vašeho kola. Máte vůbec to správné?
Existuje mnoho druhů kol. I zkušení cyklisté řeší dlouho otázku, která se týká výběru typu kola. Nejzákladnější trojici tvoří kola městská (trekingová), horská a krosová, která jsou kombinací předchozích dvou typů.
Ujasněte si, jak často a za jakým účelem budete kolo užívat. Plánujete lehké rekreační vyjížďky a nebo sjíždění štěrkovitých cest v horských oblastech? Pokud se chystáte jezdit po zpevněných cestách nebo asfaltových stezkách, zamiřte do oblasti klasických městských kol. Jakmile alespoň trochu přemýšlíte o dobrodružném výletě lesem nebo o prozkoumávání vzdálených horských oblastí, tak sáhněte minimálně po kole krosovém, nejlépe však po horském.
Určitě vás teď napadá otázka, jak bude jízda na určitém druhu kola vypadat v konkrétní situaci. Srovnejme si jízdu různých kol na klasické silnici. Vzhledem k tomu, že kolo městské má větší průměr kol, lehčí rámy a trochu jiné převody, pojede přirozeně rychleji. Kolo horské budete roztáčet trochu těžkopádněji, avšak při zdolávání cest nezpevněných, vám prokáže dobrou službu, jelikož cestu výrazně ulehčí.
Jakmile budete mít vybrán druh kola, přichází na řadu volba rámů. Výběr rámu je něco jako proces výběru padnoucích šatů. Důležité je vybrat ten rám, který (k) vám bude zcela sedět. Jedině s tou správnou velikostí se budete cítit skvěle a pohodlně. Krátké rámy vás donutí se hrbit a příliš dlouhé rámy budete zase těžko ovládat. V módě jsou nyní karbonové, tedy hliníkové, kompozity, jelikož jsou pevné, zároveň pružné a velmi lehké.
Samozřejmě jsou zde další důležité cesty, kterými musíte projít, než vyberete to správné kolo. Výběr řídítek a správného sedla, vidlic a různých doplňků, které jsou pro jízdu nezbytné. O tom někdy příště. Podívejme se nyní na to, jak vůbec se sportem začít.
Nejdůležitější je startovat s jízdou na kole pozvolna. Pokud si myslíte, že za den ujedete 80 kilometrů, tak jste na omylu. Fotbal se také nenaučíte při jedné hře, chce to tvrdý trénink a vytrvalost. S kolem je to stejné. Optimální první jízda by měla trvat maximálně okolo 30 minut. Důležité je intenzivní šlapání. Nemusíte provést 90 otáček za minutu, avšak snažte se držet stále stejné tempo. Týdně byste na kole měli vyjet nejméně třikrát. Po každé třetí jízdě zvětšujte dobu jízdy o pět minut. Nestarejte se o ujeté kilometry, ale o čas, který jste na kole strávili.
Na kole posílíte svaly, zejména ty na dolních končetinách. Vycvičíte si srdce a plíce. Váš metabolismus se oproti dnům bez cyklistiky může zrychlit až dvakrát.
A na konec článku pár zajímavostí ze světa cyklistiky:
Každému čtvrtému cyklistovi bylo alespoň jednou za život odcizeno kolo.
Každý pátý cyklista nechává své kolo bez zamčení.
V Amsterodamu, kde je cyklistika na denním pořádku, ročně se vytáhne z kanálů přes deset tisíc kol.
Nejrychlejší kolo na světě může (teoreticky) dosáhnout na neuvěřitelnou rychlost 250 km/h.
Každému cyklistovi se hodí příručka do kapsy. Je dobré vědět, jak se v cyklistice zdokonalit, jak tělo regenerovat po náročném tréninku i jak naplánovat cyklistické trasy. Pořiďte si tréninkovou bibli pro cyklisty. V ní najdete odpověď na každou otázku, která vás napadne.
Tréninkovou bibli pro cyklisty najdete zde.