Stalo se Vám někdy, že jste zažili situaci nebo se stali svědkem události, která se vymyká pochopení a odporuje základním pěti smyslům? Gratuluji, pak jste se setkali s paranormálním jevem. Paranormální jev je označení pro skutečnosti, které není známo nebo prozatím možno racionálně vysvětlit.
Paranormální jevy jsou často pro svou iracionální složku kontroverzním tématem a předmětem diskusí mnoha uznávaných odborníků. Mezi snahy a pokusy o vysvětlení paranormálních jevů se řadí například lidská halucinace, která může být způsobena působením daného místa na člověka, například opuštěný dům, starý hřbitov nebo hrad.
Všem těmto jevům, tedy jevům, které odporují racionálního myšlení a nedají se tedy logicky odůvodnit, se věnuje parapsychologie, dříve nazývána též psychotronika. Tato disciplína se zabývá především otázkami mimosmyslového vnímání a telekineze. Badatelé této disciplíny se, ale většinou věnují dalšímu spektru sounáležitých vědních disciplín jako je například lékařství.
Samotný termín parapsychologie vznikl ke konci 19. století, kdy se někteří vědci začali záhadnými jevy zabývat a postupně se snažili e při spiritistických seancích vysvětlovat mimosmyslovým působením. Vůbec první parapsychologická společnost byla založena roku 1882 v Londýně a nesla název „Society for Psychical Research“, záhy se začaly budovat speciální parapsychologické laboratoře a dokonce se začaly vydávat i parapsychologické časopisy. Samotný název parapsychologie pochází od německého filozofa Maxe Dessoira, který jej uvedl v roce 1889. Tento název byl však oficiálně přijat, až po konání mezinárodního kongresu v červenci 1953. Na tomto kongresu došlo, také hlavně ke sjednocení názvu disciplíny, který byl do té doby nazýván různorodě, což působilo pro mnoho lidí značně matoucí. Vyústěním tohoto kongresu bylo i založení první evropské katedry parapsychologie na univerzitě v Ulterchu.
Studium parapsychologických jevů mělo zprvu charakter vědecké disciplíny, která se snažila experimentálně tyto jevy potvrdit a zároveň prokázat existenci síly „psi“. Například hýbání předměty na dálku, hádáním tažených karet nebo ovlivnění náhodných čísel psychickým působením. Experimentální výzkum, který měl umožnit mimosmyslové kontakty, se hojně rozšířil zejména v době studené války, kdy se o tyto metody značně zajímala vláda USA.
V knize najdete kapitoly, které se věnují mimosmyslovému vnímání, psychokinezi nebo dokonce prekognici. Kniha zároveň shrnuje výsledky a poznatky, k nimž dospěl parapsychologický výzkum v průběhu posledních 100 let. Vydejte se do tajů parapsychologie a odhalte její tajemství a působení každodenních jevů, kterých si kolikrát ani nevšimnete.
Knihu zakoupíte zde