Během nejtemnějších dní Třetí říše, byl nejzlověstnější zvuk zaklepání na dveře po setmění. Každý, kdo žil pod vládou nacistů se k smrti bál organizace, která působila hlavně v noci. Hitler, této organizaci říkal „ nejničivější braň“, protože bez ní, by se vůdcovi touhy nikdy neuskutečnily. Jako nástroji, který šířil pouze strach a teror, se této organizaci nic nevyrovnalo. Dodnes, jsou některá fakta o působení organizace stále opředena rouškou tajemství. Název této organizace byl GESTAPO.
Gestapo byla organizace na první pohled plná protikladů. Vypadala zlověstně, její špionážní úspěch nebyl velký. Její velitelé byli známí představitelé a vůdčí osobnosti nacistického vedení. Pravý tvůrce úspěchu se však neukazoval, dokonce za svého největšího rozmachu bylo velmi málo lidí, kteří poznali „ šíleného génia“, který řídil Gestapo. I název organizace, vyvolával přes půlstoletí hrůzostrašné představy, vnitřní fungování Gestapa zůstalo ve stínu a utajení.
Gestapo mělo ve světe zvučnost, ale kolik krve, utrpení a smutku je s touto organizací spojeno se dodnes nedá plně odtajnit. I když v depozitářích po celém Německu jsou k vidění složky lidí, kteří spadli do spárů Gestapa. Většina těchto obětí Gestapa nepřežila.
V každém osobním spisu bylo důkladně a velice detailně zaznamenáno motiv zatčení, kladené otázky a i způsoby mučení a reakce oběti. Složky navíc obsahovaly i detailní fotografie.
Gestapo vzbuzovalo dojem bezchybné, chladné mašinérie, která měla hrůzu nahánějící pověst. Ovšem pověst důstojníků Gestapa sahala do všech koutů Evropy. Gestapo však byla malá organizace, která v roce 1941 čítala pouze 8 tisíc důstojníků, kteří měli dohlížet na 70 milionů lidí.
Profil důstojníka Gestapa je železná postava v dlouhém koženém kabátě. Ovšem většina zaměstnanců Gestapa se tomuto profilu ani zdaleka nepodobala. Byli to obyčejní nenápadní lidé, byrokraté bez tváře.
Zde se nabízí několik otázek? Jak je možné, že tak malá organizace měla kontrolu nad, tak početnou populací? Jak je možné, že Gestapo mělo moc nad strachem a představami takové masy lidí? Odpověď na tuto otázku leží v komplexní historii Třetí říše. Gestapo se nezrodilo jako plně funkční organizace s precizně vycvičenými důstojníky. Růst Gestapa byl postupný a pokrok utvářely touhy prvních zakladatelů. Bylo však řízeno s jedním prostým cílem, naprostou sociální kontrolou nad civilní populací.
Kořeny Gestapa leží v nestabilním období po 1. Světové válce. Německo bylo poraženo spojenci, ztratilo svou sílu a muselo velmi investovat do zničené ekonomiky. Celková tato situaci přispívala k anarchii a ke značné ekonomické krizi. Vláda pozorovala, jak mezi sebou bojují na ulicích fašisté s komunisté a zredukovaným policejním silám se nedařilo udržovat pořádek. Do této situace vstoupil Adolf Hitler, který sliboval pevný řád, vidinu bohatého, svrchovaného státu spolu s bezpečím, sebejistotou a samozřejmě „ novým úsvitem“ Německého národa. Vidina bezpečí, jistoty a zaměstnání pro veškeré Německé obyvatelstvo získala Adolfu Hitlerovi značnou podporu. Německu nabídku Adolfa Hitlera s radostí přijalo. Nacistické straně se v roce 1933 podařilo vyhrát volby a Adolf Hitler se stal kancléřem říše. Německo bylo vyčerpané stálými konflikty v ulicích a bylo otevřené straně, která by vnesla do ulic a celkového systému pořádek.
- února, tedy zhruba měsíc od doby co se Hitler dostal k moci, byla zapálena budova parlamentu, která představovala symbol demokracie. Hitler obvinil komunisty, které nazval „ vražedný mor“ a dodal, že „ Bůh nařídil, aby byli ubiti železnou pěstí“. Mnoho historiků se však domnívá, že se jednotky SA inspirovaly Hitlerovým plánem a že zapálily i samotnou budovu parlamentu. Díky této situaci však Hitler mohl nechat vyhlásit výjimečný stav. To udělal prezident Hindenburg. Lid byl zbaven práv a poslední ochranu před tyranií. Hitlerovy trvalo několik týdnů, než udělal poslední krok, než umožnil Gestapu zatknout kohokoli a kdekoli a neomezeně ho držet v ochranné vazbě. Byl to start k vzestupu Gestapa k dosažení hrůzné pověsti, před kterou se třásla celá nacistická Evropa.
Pokud Vás zajímá více o organizaci Gestapo, vřele Vám doporučuji knihu Ruperta Batlera, která Vás seznámí s podrobnými dějinami organizace. Kniha obsahuje unikátní fotografie, popisuje organizační strukturu, více rozebírá prostředky, kterými gestapo disponovalo včetně metody mučení a následné deportace do koncentračních táborů.
Knihu zakoupíte zde