Na materiálu záleží: Jak vybrat vhodné povlečení a záclony?

Výběr správného materiálu domácího vybavení hraje roli především v otázce komfortu a životnosti. Příjemné povlečení a pohodlná sedačka, jejíž potahy nekoušou ani se snadno nešpiní. Taky záclony, které se nemačkají. Takovou výbavu si přeje asi každý. Jakým materiálům při výběru bytového textilu dát přednost?

 

Byla by chyba vybrat si materiál, který funguje jako magnet na prach. Pokud navíc máte doma zvířecího mazlíčka, jistě byste raději sáhli po takovém povrchu, ze kterého chlupy můžete odstranit snadno, třeba vysavačem nebo jen pomocí několika pohybů ruky. Za zvážení stojí taky praní. Řešíte často problém skvrn na sedací soupravě? Pak je na čase vybrat si takový potahový materiál, ze kterého všechnu špínu hladce dostanete pryč, třeba i bez praní.

 

Pojďme se nyní na volbu bytových látek podívat konkrétně. Jaké materiály se vám budou hodit?

 

 

Povlečení a potahy

 

Nejvíce žádanými materiály, ze kterých se povlečení vyrábí, jsou bavlna a satén. Pokud sáhnete po bavlně, chybu neuděláte. Jedná se o příjemný materiál, který je pružný, měkký a hlavně prodyšný. Jistě oceníte cenu bavlny, povlečení z tohoto materiálu patří mezi nejlevnější. Drobná nevýhoda je mačkavost látky, pokud chcete mít povlečení uhlazené, počítejte se žehlením. Častým praním dojde k vyblednutí barev, bavlna se vzhledem k druhému zmíněnému materiálu rychleji opotřebuje. Speciálním typem bavlny je pak takzvaný krep, který vás díky zvrásnění zbaví povinnosti žehlení.

 

Saténové povlečení vzhlíží luxusně již na první pohled. Satén má chladivý efekt, je pevný, ale pohodlný a hlavně příjemný na dotek. Může se pochlubit velkou odolností. Dejte si pozor při výběru, raději sáhněte po dražším silnějším povlečení, které je vyrobeno z bavlněného saténu, v polyesterové dece se vašemu tělu spát dobře nebude, navíc by se po několikerém praní objevily na materiálu žmolky. Ceny za saténové povlečení se hodně liší, záleží taky na gramáži látky.

 

Potahy na sedací soupravu, gauč a židle pokud možno sjednoťte stejným materiálem nebo alespoň vylaďte jejich barvy. Co se týče látky, máte mnohé na výběr, zásadní je však dělení na dva typy: potahy z různých druhů tkanin, tedy potahy látkové, a potahy kožené či koženkové. Látkové potahy seženete v mnohých barevných kombinacích. Bavlna, velur či mikroplyš a další typy potahů jsou poměrně těžce omyvatelné. Určitě hledejte takové, které můžete vyprat v pračce. Materiál se oproti hladké kožence nebo kůži snáz opotřebuje. Z kůže se dostávají skvrny lépe dolů, můžete ji však ale zase poškrábat. Levněji vás vyjde nákup textilního potahu, co se týče výdrže, určitě vede kůže.

 

 

Záclony a závěsy

 

Aby každý váš pokoj byl útulný, přidejte na okna záclony či závěsy. Nejpoužívanějším materiálem na záclony je jednoznačně organza. Nemačká se, je jemná a pěkně se leskne. Potěší vás i její cena. Pokud vám do pokoje lépe sedne hrubší a silnější materiál, volte voál, který je navíc odolný proti špíně a prachu. Jestliže máte v místnosti málo světla, vsaďte na záclony průhledné, naopak v případě velkého slunečního záření volte méně průhledné typy záclon. Záclony můžete většinou kombinovat se všemi druhy závěsů. Materiálově vám přijdou vhod záclony z polyesteru, které jsou oblíbené pro svou snadnou údržbu a navíc vydrží mnohá praní. Mezi další žádané materiály patří bavlna, len a hedvábí.

 

 

Správně zvolené materiály vám nejen dlouho vydrží, ale hlavně si je zamilujete. Vybírejte bytový textil v e-shopu Dante.cz, ve kterém najdete pestrou nabídku veškeré zmíněné výbavy.