Snad každá zamilovaná slečna si alespoň jednou představovala romantickou chvíli, od níž se bude pyšnit drahocenným kamenem na konkrétním prstu. Spousta budoucích nevěst na ten okamžik právě teď určitě nedočkavě čeká. Co se při tom čekání dozvědět více o této tradici?
Zásnubní prsten má symbolizovat pouto mezi zamilovanou dvojicí, lásku, věrnost a žena jež ho nosí, nám tak sděluje, že se brzy vzdá svobody a stane se manželkou svého vyvoleného.
Tradice zásnub a hlavně zásnubního prstenu pochází již z dob starověkého Egypta. Prsten však nevypadal tak, jak ho známe dnes. Byl to jistý kroužek z kamene, železa nebo i speciálně tvarované kosti, který symbolizoval nekonečno.
Zásnubní prsteny znali poměrně brzy i ve starém Římě. Spolu s prstenem dostala budoucí nevěsta i klíček, který ji měl chránit před čímkoliv zlým a hlavně jím muž naznačoval, že ženě dává přístup ke všemu svému bohatství, včetně toho ve svém srdci. Takto vzniklo známé manželské rčení ,,Co je mé, je i tvé.‘‘. Římanky kromě klíče dokonce dostávaly prsteny dva. Jeden tradiční, ze zlata, kterým se pyšnily ve společnosti a jeden z kamene, který nosily ženy doma, při večerní toaletě a také při vykonávání domácích prací. V těchto dobách byla variabilita nošení prstenu velká. Ženy zkrátka měly prsteny na těch prstech, na které jim padly nejlépe. Každé město nebo i rod si stanovovalo pravidla ohledně zdobení prstu prstenem svá.
Tradiční posazení onoho klenotu na prsteníčku levé ruky pochází ze středověku. Vědci této doby bylo totiž zjištěno, že k levému prsteníčku vede od srdce žíla lásky, takzvaná vena amoris. Prstýnek, který zdobí prst, je pak přímo napojený na srdce. Dnes sice víme, že k srdci vede žíla každá, ale tato tradice zůstala zachována. Některé kultury jen zaměnily pravou ruku za původní levou.
Již od dávných dob tvoří nejdůležitější část prstenu drahý kámen. První zlatý diamantový prsten dostala Marie Burgundská od svého nastávajícího Maxmiliána Habsburského roku 1477. Z diamantových zásnubních prstenů se stala tradice, kterou si osvojil celý svět. Vzhled a struktura prstenů se mění, ale diamanty zůstávají jejich součástí. Ne nadarmo se říká, že diamant je věčný. Jeho nositelky doufají, že věčná bude i jejich láska. V dnešní době se do popředí zásnubních prstenů dostaly i ty s drahokamy a diamanty v podobě briliantů. Jaké jsou mezi kameny rozdíly najdete v jednom z našich článků. Kameny mohou nést i významy. Znázorňují například spojení dvou znamení zvěrokruhu, vztahují se k čistotě a věčnosti. Pokud žena nosí na prstýnku trojici kamenů, obvykle tak dává najevo, že chrání a miluje celou rodinu. Jeden kámen zastupuje otce, druhý matku a poslední je symbolem jejich dětí. Levnější variantu prstenů tvoří prstýnky se zirkony, které určitě ženu potěší úplně stejně.
Dominantní kámen je jen jeden a vždy na jeho zář padne první pozornost, avšak jeho okolí může být poseto dalšími drobnými kamínky. Pro ty, kteří nejsou fanoušky vystouplých prstenů se nyní dělají varianty ploché, kdy je opravdu malý nepatrný kamínek zasazen dovnitř prstenu. Do těchto zásnubních prstenů (ještě častěji do snubních) si můžete nechat vyrýt vaše společné motto, symbol lásky, jméno či cokoliv jiného.
Dříve se nosily hlavně prsteny zlaté. Nyní už záleží na stylu každé ženy. Dokonce najdete zásnubní prsteny vyrobené z růžového zlata nebo kombinované.
Již výše jsem zmínila finance. Z Ameriky k nám přišla známost, že zásnubní prsten by měl muže stát jeho tři měsíční platy. Toto pravidlo však vzešlo od společností, které vyrábějí prsteny. Díky klenotníkům, kteří se dodnes snaží na zásnubních prstenech co nejvíce vytěžit, se informace roznesla do celého světa. Žádné závazné pravidlo neexistuje a vy sami musíte vědět, o jakou váhu peněz můžete vaši peněženku připravit.
Zásnubní prsten bývá tím největším darem, který žena od muže dostane. Proto byste tento kroužek konce a začátku měli vybírat s pečlivostí a rozmyslem. Na žádost o ruku se nezapomíná, ale proč ji neudělat ještě nezapomenutelnější.
Zásnubní prsteny najdete zde.
Snubní prsteny najdete zde.